57
      Saturday
      67 / 55
      Sunday
      73 / 57
      Monday
      76 / 53

      Full Court Press Regional Scores and Highlights - Tuesday

      Full Court Press Regional Scores and Highlights - Tuesday

      BOYS:

      G.W. 78, C.D. Hylton 57 - Jarod Williams led G.W. with 21 points, Kyshawn Jones added 18, Ahmad Thomas 13. The Eagles improve to 24-2 and will host Battlefield in the region semifinals Thursday night at 7. The winner of that game earns an automatic berth in the state tournament.

      GIRLS:

      Brookville 47, Liberty 42 - Anitra Thomas led the Bees with 18 points, 13 came in the first half when Brookville built a 13-point lead at the break. Liberty made a big second half comeback, but the Bees held on to win. Mikalah Jones led the Minettes with 14, McKenzie Tibbs added 12.

      To see highlights of these games and check out area scores, click on the video player.

      OTHER AREA BOYS SCORES:

      AAA Northwest Region Tournament

      Quarterfinal

      Mountain View 56, William Fleming 44

      AA Region III / Division 4

      First Round

      Lord Botetourt 62, Turner Ashby 57

      William Byrd 83, Harrisonburg 60

      VACA South Tournament

      Parkway Christian 71, Faith Christian Academy-Hurt 51

      Roanoke Valley Christian 71, Timberlake Christian 35

      VCC Tournament

      Fuqua School 77, Richmond Christian 43

      Tidewater Academy 57, Blessed Sacrament-Huguenot 32

      VIC Division II Tournament

      Covenant School 59, Fishburne Military 57

      First Round

      Hargrave Military 82, Roanoke Catholic 32

      North Cross 60, Eastern Mennonite 37

      @

      OTHER AREA GIRLS SCORES:

      @

      AAA Northwest Region Tournament

      Quarterfinal

      Forest Park 54, William Fleming 42

      Potomac 55, Franklin County 52, OT

      Stonewall Jackson-Manassas 41, GW-Danville 39

      AA Region III / Division 3

      First Round

      Brookville 47, Liberty-Bedford 42

      Fort Defiance 44, Alleghany 27

      AA Region IV / Division 3

      First Round

      Abingdon 75, Martinsville 49

      Tazewell 63, Cave Spring 40

      AA Region IV / Division 4

      First Round

      Hidden Valley 56, Blacksburg 32

      A Region B / Division 1

      First Round

      Altavista 41, Riverheads 22

      Amelia County 65, Nelson County 39

      East Rockingham 59, Luray 42

      Madison County 47, Stonewall Jackson-Quicksburg 38

      A Region B / Division 2

      First Round

      Chatham 65, Bluestone 40

      Clarke County 47, Goochland 34

      George Mason 63, William Monroe 30

      Stuarts Draft 50, Wilson Memorial 38

      A Region C / Division 1

      First Round

      Auburn 35, Parry McCluer 27

      Galax 59, Rural Retreat 22

      A Region C / Division 2

      First Round

      Floyd County 100, Fort Chiswell 45

      Grayson County 36, Graham 31, OT

      James River-Buchanan 62, Chilhowie 60

      Patrick Henry-Glade Spring 47, Glenvar 44

      @

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER